CORONA VİRÜS BELASI

KARANTİNA EKONOMİSİ
19 Nisan 2020
EVDE KAL TÜRKİYE
19 Nisan 2020

CORONA VİRÜS BELASI

 

Koranavirüs Nedir?

Çin’den başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Korona virüs (COVID-19) bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan, solunum yolu ile bulaşan bir virüs ile yeniden karşı karşıya olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hekimleri, “Bilgi kirliliği ve manipülatif hareketlere dikkat edilmeli, doğru yerden doğru bilgi alınmalı, panik yapılmamalı.” şeklinde konuştu. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Corona Virüsü açıklamasına göre: Sağlık Bakanlığı İletişim Hattı’nın (SABİM) “ALO 184 Korona Danışma Hattı” olarak hizmet vermeye başladığı ve alınan sıkı tedbirlerle bu sorunun aşılacağı vurgulandı.

Solunum yolu ile yani, çok kısa zamanda geniş kitlelere ulaşabilip ölümcül tehlike taşıyan bulaşma yolu ile yayılan, Çin’de ortaya çıkmış bir virüstür. Çin, çok çeşitli besinlerin canlı gördüğü hayvanları (yarasa, fare) yoğun tükettiği bir millet olarak binlerce can kaybı yaşamıştır. Wuhan’da ortaya çıkan Çin’de Üç binlerin üzerinde can kayıplarının yaşandığı ve sonrasında tüm dünyaya yayılarak, varlığını ve tehlikesini gösteren bu virüs ilk olarak incelenmeye alındığında bir yarasadan yayıldığı öne sürülmüştür. Çok kalabalık bir ülke olduğu için, tüketilen bu hayvanlarda bulunan virüslerin insan bedeni ile buluştuğu anda mutasyona uğrayarak insan bedenini öldürdüğü tüm dünyada görülmüştür. Dolayısı ile  bu mikroplar yepyeni ortaya çıktıkları için onlara karşı “bağışık” olma durumumuz “sıfır” oluyor; yani virüs, hastalanma potansiyeli olan herkesi hastalandırıyor. Burada, çoğu kişinin ölümü ile sonuç veren tüm dünyayı sağlık ekonomi ve sosyal yönden etkisi haline alan korona önceleri sadece belli kişilerin hastalandığını ve sadece, yine belli kişilerin; kronik hastalığı olanlar, zayıf/düşkün/çok yaşlı kişilerin ağır yakalandığı ve virüsün bu grup insanlara çok hızlı bir şekilde bulaştığı öne sürülmüştür. Oysaki dünya geneli diğer devletlerde genç yaşlı çocuk ayırımı yapmadan ölümle sonuçlanan sonuçları ile gündeme gelmiştir.

Türkiye’de Koronavirüs

Türkiye’de Koronavirüs 11 Mart 2020 tarihinden itibaren resmi olarak kayıtlara geçmiştir. Virüs solunum yolu ile bulaşır. Burada, tüm araştırmalar kesinleşmemiştir; bu yüzden, “Her türlü solunum yolu” demek gereklidir. Yani mikrop, öksürmek veya tıksırmakla havada belli sürede asılı kalabilir. Virüs, tabii ki öpüşmek ve en yaygın olarak eller ile de bulaşır.

 

Normalde hastalığı alan bir kişi, hasta olduğunun farkına varmadan ve belirtiler ortaya çıkmadan virüsü yaymaya başlayabilir. Burada, “inkübasyon” dönemi” dediğimiz bir “kuluçka” dönemi vardır. Bu dönemin yani kuluçka süresinin 2-14 gün olduğu düşünülüyor.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Ateş, öksürük ve nefes darlığı, başlıca sözü edilen belirtiler. Ancak her türlü solunum yolu hastalığı belirtilerini dikkate almakta yarar var. Burun akıntısı, halsizlik, baş ağrısı, vücut ağrısı da belirtiler arasında yer alıyor. Virüsle karşılaştıktan sonra genellikle 2 gün içinde belirtiler ortaya çıkıyor ancak bu süre 14 güne kadar uzayabiliyor. Virüsün ilerlemesi durumda ise bazen zatürre gibi hastalıklara yol açabildiği uzmanlar tarafından söyleniyor.

Yeni Koronovirüsü (Covid19) sorununun giderek büyüdüğü son günlerde bu virüsün solunum sisteminin yanı sıra göz tutulumu yapabileceğini ve hatta ilk bulguların gözde olabileceği de unutulmamalı. Ayrıca yapılan son açıklamalarla birlikte koku ve tat duyusu kaybının koronavirüs belirtisi olarak yer alabildiği yine her defasında uzmanlar tarafından açıklandı.

Koronavirüs ( Covid 19) Hastası Tedavisi Var mı?

Spesifik, yani Koronovirüsü “öldüren” bir ilaç yoktur. Bu, virüs hastalıklarının çoğu için böyledir. Ağır hastalanan kişilerin yatırılarak, “destekleyici tedavi” görmeleri gerekir. Yani nerede sıkıntılı bir durum varsa onu çözmeye yönelik tedaviler yapıldığı uzmanlar tarafından açıklamalar arasında yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütleri tarafından çözümler üretilmeye ve bununla beraber aşı çalışmaları hız kazansa da henüz çözüm odaklı bir ilaç geliştirilememiştir.

Koronavirüs Nasıl Korunabilirim?

Sağlık durumumuzu en üst düzeyde tutmak, dengeli ve iyi beslenmek, stresle başa çıkabilmek, yeterli uyumak her türlü hastalığa karşı yapabileceğimiz en önemli şeydir. Ayrıca kontrolsüzce etrafa aksırıp, tıksırmamak, öksürürken ağzımızı mendille kapatmak, ellerimize solunum salgılarımızı bulaştırmamak, bulaşırsa sabunla yıkamak, dezenfekte etmek önemli. El hijyenine dikkat edilmeli, en azından bu dönem el sıkışmamalı.

Eller kirliyken ağız ve buruna götürülmemeli, el dezenfektanı kullanılmalı. Kapalı ortamlarda bulunmamaya da dikkat edilmeli. Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı. Evden çıkmadan önce maske takmak, tek kullanımlık mendil, el dezenfektanları taşımak lazım olmadıkça evden çıkmamak alınabilecek önlemler arasında.