EVDE KAL TÜRKİYE

CORONA VİRÜS BELASI
19 Nisan 2020

EVDE KAL TÜRKİYE

 

 

Yurt Genelinde ‘Evde Kal’ Çağrısına Büyük Oranda Uyuluyor

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararlara istinaden Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere yurt genelinde, “Evde Kal Türkiye” çağrısına büyük oranda uyulduğu gözleniyor. Ülke genelinde daha önceden 65 yaş ve üstü vatandaşlara getirilen kısıtlama ile gece yarısından itibaren yürürlüğü giren 1 Ocak 2000’den sonra doğmuş olanların sokağa çıkmalarının geçici olarak yasaklanmasının ardından kentler sükunete büründü. Başkentte, Kovid-19 önlemleri kapsamındaki uyarılar sonucunda Ulus Meydanı’nda yoğunluk oluşmadı. Yaya ve araç trafiğinin geçmiş hafta sonlarına göre sakin olduğu başkentte, hususi ve toplu taşıma araçlarında sürücüler de maske taktı. Toplu taşıma araçlarını durdurup denetleme yapan polis, sürücülere maskesiz yolcu almamaları konusunda uyarıda bulundu.

Vatandaşların “Evde kal” çağrılarına dikkat etmesiyle hafta sonu Yurt geneli bazı büyükşehirlerin sesizliğe büründüğü görüldü. Ankara’daki işlek cadde, sokak, meydan ve park gibi yerlerde yoğunluk azaldı. İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarının meydan ve caddeleri ile en işlek alanlarında, Kovid-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle sessizlik hakim. Başta Beyoğlu’ndaki Taksim ve İstiklal Caddesi olmak üzere Kadıköy, Üsküdar ve Bağdat caddesi bölgelerinde meydanların boş kaldı. Üsküdar ve Kadıköy meydanlarında ise toplu ulaşım aracı metro, Marmaray, vapur ve motorları kullanan vatandaşların geçişi dışında bir yoğunluk olmadığı gözlenirken, polis ve zabıta ekipleri sahil ve parklarda yürüyüş ve spor yapan vatandaşları uyardı. Hafta sonları milyonlarca insanı ağırlayan, ticaretin ve turizmin merkezi tarihi şehirde meydanlar güvercin ve kedilere kaldı. İstanbul Valiliğinin kararı gereği geçici süre ile kapatılan Mısır Çarşısı ve Kapalıçarşı’nın etrafı da sessizliğe bürünürken, tarihi çarşıların kapanmasıyla civardaki esnaf da kepenklerini indirdi. Bu arada, İstanbul’un en işlek hatlarından biri olan Eminönü-Üsküdar vapuru ile tarihi yarımadadaki tramvay hattında az sayıda kişinin yolculuk etti.  Hafta sonu alına sokağa çıkma kararı ile caddelerin sesizliği dikkat çekerken, balıkçıların uğrak noktası olan Galata Köprüsü ve Eminönü de ıssız kaldı. Hafta sonları sahillerde spor ve koşu yapma yasağının gelmesiyle Sirkeci ve Haliç sahiline de kimsenin gelmediği görüldü.

İzmir ‘Evde kal’ çağrısına uydu. İzmir’de koronavirüs önlemleri kapsamında yapılan ‘Evde kal’ çağrılarını dikkate alan vatandaşlar, ana cadde ve sokakları boşalttı. Özellikle hafta sonları alına sokağa çıkma yasağı ile birlikte sahil kenarları ıssızlığa mahkum olurken, Saat Kulesi’nin etrafındaki dinlenme alanları da yalnızca güvercinlere kaldı. Dünyayı tehdit eden koronavirüs tehlikesi nedeniyle vaka sayılarının her geçen gün artması toplumdaki duyarlılığı da yükseltti. İzmir’deki cadde ve sokaklarda, hafta sonu eşine az rastlanır bir boşluk yaşandı. Karşıyaka ilçesindeki yürüyüş yolu ıssız görüntüsüyle dikkat çekti.